top of page

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma; kişinin doğuştan sahip olduğu veya çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini;kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan kozmetik bir çözümdür. Dişlerin doğal renkleri yıllarla ve kullanılan çay,kahve ve sigara vb. etkisiyle koyulaşır.
Nedeni her ne olursa olsun dişleriniz daha beyaz ve estetik olabilir. Bu dişlere porselen vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda diş rengi belirli tonlara kadar açılabilir.

Ne zaman uygulanmalı

Office Bleaching

Yaş, sigara, çay ve kahve dişlerin sararması ya da lekelenmesinin en yaygın nedenleridir. Bunlar diş yüzeyini lekelendirebilirler. Ayrıca dişin içinde lekelere neden olan ve intrinsik lekeler olarak adlandırılan nedenler de vardır. Çocukluk döneminde diş gelişimi devam ederken fluorun gereğinden fazla yüklenmesi ile oluşan lekeler, hamileliğin ikinci yarısında ya da sekiz yaşın altındaki diş gelişimi devam eden çocuklara verilen tetrasiklin tipi antibiyotikler intrinsik lekelere örnektir. Bu tip lekelenmelerde diş beyazlatma uygulanarak dişlerin görünümü iyileştirilebilir. Diş beyazlatma en çok yaşla, yiyecek ve içeceklerle oluşup diş yüzeyinde bulunan lekelenmelerde etkilidir.

Bu beyazlatma yöntemi; dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dk kadar süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Dişe sürülen beyazlatıcı maddenin üzerine beyazlatmayı hızlandıran bir ışın uygulanır.Kullanılan beyazlatma jelleri genelikle karbonitperoksit ihtiva eder. Günümüzde kabul edilmiş iki sistem mevcuttur.

Home Bleaching

Dikkat edilmesi gerekenler

Bu yöntemde beyazlatma yapılacak kişiye ayrıntılı bir muayene yapıldıktan sonra ölçü alınarak ağzına uygun ve tüm dişleri kapsayacak şeffaf bir kalıp hazırlanır.Hasta bu kalıbın içine hekim tarafından verilen jelleri sıkarak hergün belli saatlerde dişlerine uygular. Genellikle geceleri ve günde 5-8 saat süre hastanın ağzında kalması istenir.Bir hafta ile 10 gün arasında işlem tamamlanır.Uygulama süresinin uzun olması nedeniyle günümüzde office tipi beyazlatma tercih edilmektedir.

1 - Beyazlatma jelleri dişetlerini tahriş edebilir.Bu nedenle dişetlerine taşırılmaması gerekir.Ev tipi uygulamalarda kalıbı ağza yerleştirdikten sonra jel dişetine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel alınnmalıdır.Office tipi uygulamalarda ise hekiminiz dişetini izole etmek için özel bir köpük kullanacaktır.
2 -Ev tipi beyazlatmada hekimin tavsiye ettiği sürede ve düzenli uygulama yapılması gerekir.Aksi halde istenilen sonuç alınmayabilir.
3- Beyazlatma sonrasında nadiren " sıcak-soğuk hassasiyeti " görülmüştür.Ancak bu durum 1-3 gün içerisinde tamamen kaybolur.Beyazlatma işlemi diş minesi üzerinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.
4 - Beyazlatma kalıcı bir işlemdir.Ancak aşırı sigara kahve ve çay tüketenlerde zamanla renk %10-20 geriye dönebilir.Genellikle beyazlatma yaptıran hasta 6 aylık periyotlarla kontrol edilir.Diş temizliği konusunda yönlendirilir.Genellikle tek seferlik bir işlem ile beyazlatma pekiştirilir.

bottom of page