top of page

Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi ile çeneler ve dişlerin konumlarıyla ilgili bozuklukların hareketli ve sabit apareyler (diş teli, braket) kullanılarak düzeltilmeye çalışılır. Düzgün diş dizilerinin sağlanmasının yanında estetik ve fonksiyon da ideale ulaştırılarak, bireyin yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunulur. Dişlerinizin sağlığı ile beraber gülümsemenizin de düzelmesi sağlanır.

Neden Ortodonti

Tedavi süresi

  • Dişleri düzeltmek

  • Kapanış bozukluklarını düzeltmek

  • Boşlukları kapatmak

  • Diş ve dudakları yüz estetiğine düzgün konuma getirmek

Ortodontik tedavi,  küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olurken, yetişkinlerde var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Ortodontik tedavi sırasında hastalar 4-6 haftalık aralıklarla takip edilirler. Ortodonti tedavisinin tamamlanma ise süresi yapılacak uygulamaya, hastanın durumuna, yaşına, problemin boyutuna göre değişiklik gösterebilmektedir. 1-2 aydan-2,5 yıla kadar devam eden bir süreç olur; ortalama çoğu hastada tedavinin 1-2 yıl sürdüğü gözlemlenmiştir.

 

Tedavi Sonrası

Estetik braketler

Braket ya da apareyler yerleştirildikten birkaç gün sonra rahatsızlık hissedilebilir. Ayarlamalar sırasında da bu rahatsızlık hissedilebilir. Sabit braketler ve bantlar kullanıldığı takdirde dil, dudak ve yanaklar irrite olabilir. Bu rahatsızlık hissi genellikle azdır ve ağrı kesici ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Başlangıçta ağzın bazı bölümlerinde irritasyonlar olabilir ancak bir hafta içerisinde kaybolur. Ortodontistinizin vereceği özel yumuşak bir mumun braketler ve teller üzerine yerleştirilmesi ile bu irritasyonlar ortadan kalkar.

Bazı durumlarda kullanılan estetik braketlerin seramik ve kompozit esaslı olmak üzere başlıca iki tipi vardır. Son yıllarda cam ve safir esaslı braketlerde üretilmeye başlanmıştır. Metal braketlere oranla ağız içinde daha az görünür oldukları için daha çok yetişkin hastalar tarafından tercih edilmektedir. Üstelik estetik braketlerle birlikte kullanılan teflon kaplı tellerde yine görünmezliğinizi arttıracak bir diğer faktördür.

 

bottom of page