top of page

İmplant tedavisi

İmplant, eksik dişlerin yerine; işlevini ve estetiğini tekrar kazandırmak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplantların çen kemiğine tutunmaları sağlandıktan sonra üzerlerine bir veya birden fazla diş, köprü protez veya hareketli protez uygulanabilir.

İmplantın Avantajları

İmplant Muayenesi

* Sağlam dişleriniz kesilmeyecek, aşındırılmayacak.
* Kullanacağınız protez sabit olacak.
* Hareketli protez kullanılacak ise proteziniz oynamayacak, çıkmayacak.
* Çene kemiğiniz korunacak, daha estetik ve fonksiyonel dişlere kavuşacaksınız.

Öncelikle genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır, gerek görülürse bazı tahliller istenebilir. Panoramik filmde implant için gerekli kemik yoğunluğu ölçülür, anatomik oluşumlar ve yerleştirilmesi düşünülen implantların çap ve boylarının tespiti yapılır.

Operasyon Öncesi

Hastaların kemik desteği ve yoğunluğu implant için herzaman yeterli olmayabilir. bu gibi durumlarda implant operasyonu öncesi veya operasyon sırasında hastanın kendi çene kemiği veya yapay kemik kullanılarak implant yerleştirilecek bölgeler desteklenir.

Operasyon Esnasında

Operasyon öncesi tam bir anestezi sağlandığı takdirde ağrı duymazsınız. Operasyon sonrası ise duyulabilecek ağrı ağrı kesiciler ile giderilebilir.

İmplant çene kemiğine kaynaşma süresi 3-6 ay arasındadır. Kaynaşma süresi tamamlandığında küçük bir kesi ile tekrar implanta ulaşılır ve iyileşme başlıkları takılarak protez yapımı için hazırlanır.

Operasyon Sonrası

İşlem sonrası 2 gün kadar ağrı kesici almak gerekebilir. En sık görülen şikayet, implant uygulanan bölge etrafında oluşan 1 ya da 2 gün sürecek ağrısız şişliktir. Operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken hususları hekiminiz anlatıcaktır. 

İmplantların Ömrü

Bu konuda en önemli belirleyici faktör hastanın ağız bakımına verdiği önemdir. Gereken önem gösterildiği taktirde uzun yıllar kullanılabilirler. Yapacağınız bu bakıma ilaveten herhangi bir şikayetiniz olmasa bile 6 ayda bir doktorunuza kontrole gitmenizi öneririz.Ağız bakımı iyi olan kişilerde implantların ağızda 30 yıl kadar sorunsuz kalabildiği görülmüştür. 

bottom of page