top of page

Estetik Dişhekimliği

Estetik diş hekimliğinde kullanılan en yaygın tedavi şeklini metalsiz porselen kaplamalar oluşturmaktadırlar. Günümüzde toplumun estetik beklentilerinin artması ve diş hekimliğinde adeziv  teknolojisindeki ilerlemeler metalsiz porselenleri yaygınlaştırmıştır. Dişhekimliğinde son yıllarda yaygınlaşan metal desteksiz porselenler günümüzde özellikle ülkemizde yaygın olarak kullanılan metal destekli porselenlerin yerini almaya başlamıştır.

Lamina Porselen Restorasyon

Zirkonyum Porselen Restorasyon

Lamina restorasyonları adeziv teknikleri kullanılmasıyla ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacıyla kullanılırlar. Tam seramik protez uygulamalarından farklı olarak dişin tümü küçültülmeden sadece dişin ön yüzünden hafif aşındırmalar yapılması yeterlidir. Uygulama esnasında ilgili dişlerin üzerinden 0.3-0.7 mm. diş dokusu kaldırılır ve ölçü alınır. Hazırlanan yaprak şeklindeki ince porselen tabaka diş üzerine yapıştırılır. Dişlerden çok az doku kaldırılmasından dolayı yapılan en konservatif (koruyucu) protez uygulamasıdır.

Klasik metal destekli porselen restorasyonlarında dayanıklılık için, porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktadır. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve estetik yönünden mahsurları bilindiğinden, metale alternatif olarak zirkonyum altyapı kullanılmıştır. Zirkonyum  Nerelerde Kullanılabilir? 

• Tek diş kuron restorasyonları
• 3-6 üyeli (anatomik uzunluğu 38 mm.ye kadar olan) köprüler
• İmplant üstü kron-köprü çalışmaları

Empress Porselen Restorasyon

Deflex Hareketli Protez

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Deflex, mükemmel ışık geçirgenliği sayesinde altındaki diş ve dişeti dokusu rengini yansıtır. Böylece estetik açıdan klasik hareketli protezlere göre daha uyumlu bir protez ortaya çıkar. Aynı zamanda metal kroşe görüntüsünü ortadan kaldırır, kroşeler zamanla deforme olmaz. Son derece düşük pörözitesi sayesinde ağız sıvılarından etkilenmez, böylelikle renklenme ve koku oluşumuna sebep olmaz. Deflex, akrilik esaslı olmadığından alerjik bünyeli hastalarda ideal çözümler sunar. Normal kullanımda düşme ve darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır.

bottom of page